CMS i WYSIWYG

System zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS)  to oprogramowanie pozwalające na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą aktualizację i rozbudowę przez osoby (redaktorów) niekoniecznie posiadających wiedzę do samodzielnego napisania kodu strony w języku hipertekstowym.

Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie internetowym zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze i moduły.

Podstawą jest tu oddzielenie treści (zawartości informacyjnej serwisu) od wyglądu (sposobu jej prezentacji). Wprowadzone przez redaktora treści są zapisywane przez system w bazie danych skąd są przez system pobierane i umieszczane w specjalnych szablonach (motywach). Specjalny interfejs graficzny umożliwia zarządzanie treściami oraz pozwalają modyfikować parametry generowanej strony na bazie dostępnego motywu. Definiowanie elementów składowych odbywa się intuicyjnie poprzez wybranie odpowiednich opcji z dostępnych zasobów. System na ich podstawie generuje odpowiedni kod umieszczając go w skrypcie strony.

Wykorzystanie szablonów (motywów) stron sprawia, że zmiana koncepcji graficznej całego serwisu sprowadza się do przygotowania i zamiany szablonu. Dzięki takiemu podejściu proces publikacji w Internecie staje się prostszy. Ponadto te same dane można prezentować jednocześnie w różnych formatach.

Aby system CMS mógł prawidłowo funkcjonować potrzebna jest baza danych, język skryptowy, serwer WWW oraz specjalne oprogramowanie uruchamiane po stronie serwera.

Jednymi z najpopularniejszych systemów CMS są: Joomla i Word Press. Strony tworzone na bazie tych systemów są dynamiczne, opierają się na skryptach PHP i bazie danych SQL. Pozwalają na korzystanie z szerokiej bazy motywów jak i różnego rodzaju rozszerzeń.

 wp

Podobne podejście do tematu prezentują programy typu WYSIWYG (ang. what you see is what you get). Jest to metoda, które pozwalająca uzyskać wynik w publikacji identyczny lub bardzo zbliżony do obrazu na ekranie. Polega to na tworzeniu kodu bez kodu przy pomocy interfejsu zbliżonego do innych edytorów (np. do edytora tekstu WORD). Odpowiednie fragmenty skryptu generowane są przez program a ich parametry definiowane są intuicyjnie poprzez przeciąganie, rozciąganie i upuszczanie odpowiednich elementów na stronie (w polu projektu). Kod gotowej strony wraz z wszystkimi elementami generowany jest do plików i odpowiednich katalogów, które wystarczy umieścić na serwerze WWW. Podobnie jak CMS może bazować na gotowych motywach lub pozwala zaprojektować stronę od zera. Przykładem tego typu programów jest KompoZer  łączący autorski system zarządzania plikami internetowej i łatwy w użyciu WYSIWYG do edycji stron internetowych.

kompozer